СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА

"Ні, насильству! Стоп булінгу!"

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція "16 днів проти насильства". Мета акції- привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім'ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Тисячі громадян та сотні державних в громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об'єднуючої мети збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства.

Протягом 16 днів відзначається ряд важливих дат для суспільства:

* 25 листопада- Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

* 1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

* 2 грудня - Міжнародний день боротьби з рабством;

* 3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

* 5 грудня - Міжнародний день волонтера;

* 6 грудня- Вшанування пам'яті студенток, розстріляних у Монреалі ;

* 9 грудня - Міжнародний день боротьби з корупцією;

* 10 грудня - Міжнародний день прав людини.

Саме сьогодні, 25 листопада у Заставнівському опорному ЗЗСО І-ІІІ ст. розпочалася акція "16 днів проти насильства". За участі заступника директора з виховної роботи Косар М. Ю., практичного психолога Гнідан М.В., соціального педагога Котляр С.М. у 7-Б класі було проведено інформаційну годину "Ні, насильству! Стоп булінгу!", де учні мали змогу отримати корисні поради щодо протидії булінгу, насильства в шкільному середовищі.

Для узагальнення знань та підкріплення нового матеріалу переглянуто декілька відеороликів про види насильства та шляхи їх запобігання.

ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ У ЗАСТАВНІВСЬКОМУ ОПОРНОМУ ЗЗСО І-ІІІ СТУПЕНІВ

16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності, запроваджений у зв’язку із ухваленням ЮНЕСКО у 1995 році Декларації принципів терпимості, в основу якої закладено положення, проголошені в Загальній декларації прав людини.

У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри.

Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини.

Як заявлено в Декларації принципів толерантності (від лат. tolerantia — терпіння), «терпимість – це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру».

Терпимість, означає повагу, прийняття та правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, наших форм самовираження і способів вияву людської індивідуальності, означає, що кожен вільний дотримуватися своїх переконань і визнавати таке ж право за іншими. Їй сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті та переконань, Так, люди за своєю природою розрізняються за зовнішнім виглядом, соціальним станом, мовою, статтю, поведінкою і цінностями. Цей перелік критеріїв відмінності можна продовжувати без кінця.

Ми всі різні. Але ми всі рівні. Кожна людина має право жити в мирі та зберіганні своєї індивідуальності. А це означає, що бути толерантним не значить залишатися пасивним перед обличчям расизму, ксенофобії, гендерної або расової дискримінації, сексизму, ейджизму, насильства тощо, або ж мовчати, коли люди стикаються із жорстоким ставленням.

У повсякденному житті толерантність – це не бездіяльність, а активна життєва позиція, суть якої полягає не стільки в тому, щоб терпіти чужий спосіб життя, поведінку, звичаї, почуття, думки, ідеї або вірування, але охоче визнавати та приймати поведінку, переконання і погляди інших людей, які відрізняються від своїх власних. Разом із тим, прояв толерантності який співзвучний принципу поваги до прав людини, не означає терпиме ставлення до соціальної несправедливості, злочинів та правопорушень, відмову від своїх поглядів або поступки перед чужими переконаннями.

Пропагування терпимості має особливу важливість в сьогоднішню епоху стрімкого посилення глобалізації, мобільності та взаємозалежності.

Здатність терпимо і з розумінням ставитись до інакшості оточуючих, це невід'ємна складова сучасного життя та умова органічного співіснування різних людей в одному суспільстві. Адже кожен із нас унікальний.

Переконані, що толерантності потрібно вчитися і можна навчитися. Оскільки толерантність – це здатність людини, спільноти, держави чути і поважати думку інших, невороже зустрічати відмінне від своєї думки. Навчання починається з дітей, яких варто вчити бути просто «такими як усі», а, поважаючи інших, висловлювати свою точку зору та відстоювати власну позицію. Тож здобувачі освіти Заставнівського опорного ЗЗСО I-III ст. також долучилися до відзначення Дня толерантності.

В 2-Б та 3-Б класах проведено заняття «Віночок толерантності», «Подорож країною толерантності», 5-А – «Вчимося толерантному спілкуванню», 8-х класах - тренінгове заняття «Я - толерантна особистість», 10-х класах заняття «Толерантність – шлях до взаємодії»

Отже, толерантність – це привілей сильних і розумних, які не сумніваються у своїх здібностях просуватися на шляху до істини через діалог і різноманітність думок та позицій, які не боятися загубити власну індивідуальність, і які вміють поважити інших.

Практичний психолог Марія Гнідан

Соціальний педагог Світлана Котляр

10 жовтня 2021 року відзначається

Всесвітній день психічного здоров’я

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року, з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health). За даними ВООЗ, близько 450 мільйонів жителів планети страждають психічними захворюваннями, перелік яких зростає з кожним роком. За статистикою в західних країнах кожна сьома людина є або параноїком / шизофреніком, або схильна до депресій і алкоголізму.

Метою Всесвітнього дня психічного здоров’я є скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості, кількості вживання психотропних речовин і самогубств, питання і проблеми допомоги людям, що страждають на психічні розлади, поширення інформації про ефективні методи для профілактики, медичного лікування і запобігання щодо психічних відхилень, соціальної адаптації.

Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси. Сучасне життя само по собі сприяє стресам: зміни в житті політичному, економічному, негаразди на роботі, та й просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина зі своїми стресами починає миритися, а так і до депресії недалеко. Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх.

Всесвітній день психічного здоров’я припадає на період пандемії COVID-19, яка різко змінила наше повсякденне життя. Психічне здоров’я має велику цінність, оскільки воно співвідноситься з самою суттю того, що робить нас людьми: тим, як ми взаємодіємо, спілкуємося, вчимося, працюємо і переживаємо страждання і щастя. Гарне психічне здоров’я допомагає людям виявляти нормальну поведінку, яка дозволяє забезпечити безпеку і здоров’я їх самих і навколишніх під час пандемії. Заходи щодо забезпечення доброго психічного здоров’я мають величезне значення для зусиль кожної країни по боротьбі з COVID-19 і подальшого відновлення.

Для того щоб звести до мінімуму наслідки пандемії для психічного здоров’я, важливо дотримуватися загальних рекомендацій щодо запобігання нервового перенавантаження: спорт і правильнее харчування. Збалансований раціон і помірне фізичне навантаження – запорука міцних судин, нервової системи і сильного імунітету;

· глибокий сон не менше 7-8 годин. Сон сприяє швидкому відновленню організму, а відповідно, більшої стійкості до стресових ситуацій;

· хобі, заняття за інтересом. Неодноразово доведено, що заняття улюбленою справою змушує організм виділяти «гормон радості»;

· спілкування з цікавими і позитивними людьми. Позитивно налаштована людина заряджає оточуючих енергією, живлячи і себе, іінших;

· уміння і можливість виговоритися. Шкідливо приховувати негативні емоції і замикатися в собі. Накопичені з року в рік образи, недомовленість, нерозуміння і стресс можуть вилитися в серйозні психічні розлади, наслідки яких можуть стати незворотними і фатальними.

За матеріалами МОЗ та ЦГЗ України


Поради для збереження психічного здоров’я:

· Живіть сьогоднішнім днем.

· Якщо біда крадеться за вами і зажене вас в кут, запитайте себе, що може статися найгіршого, якщо я не зможу розв’язати цю проблему, підготуйте себе до прийняття найгіршого, спробуйте спокійно продумати заходи для поліпшення ситуації, з якою ви в думці примирилися як з неминучою.

· Пам’ятайте про не відновлення нашого здоров’я, яке ми втрачаємо через хвилювання.

· Заповніть свій розум думками про спокій, мужність, здоров’я, надію, адже наше життя – це те, що ми думаємо про нього.

· Ніколи не намагайтеся звести рахунки з вашим ворогом, тому що цим ви принесете собі набагато більше зла, ніж ворогу.

· Замість того, щоб переживати через невдачі, будьте до неї готові.

· Ведіть рахунок своїм вдачам, а не своїм неприємностям.

· Не наслідуйте інших. Знайдіть себе і собою залишайтеся.

· Забувайте про свої власні неприємності, намагаючись дати хоч трохи щастя іншим. Даючи добро іншим – ви в першу чергу допомагаєте собі.

Пам’ятайте, що всі люди потребують підтримки, співчуття та любові.

Ви не самотні! Поруч є завжди люди, які зрозуміють і допоможуть!

Плануйте своє життя!

Ставте реальні цілі і не чекайте, що зміни відбудуться самі собою – працюйте для себе!